Dwa gospodarstwa położone na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego, w dzielnicy historycznego miasteczka Biecz o malowniczej nazwie Belna Górna.
Gospodarstwo Radosława Szulca zajmuje około 1 ha i jest do tej pory użytkowane jako działka rekreacyjno – turystyczna o charakterze permakulturowym. Właściciel uprawia na własne potrzeby w przydomowym ogródku warzywa na wałach permakulturowych.
Gospodarstwo Lucyny Przybycień i Piotra Marchewy Chałupa na Belnej jest gospodarstwem rolniczym o charakterze ekologicznym i permakulturowym. Przy bezchmurnym niebie widać górę Liwocz. Od niecałego roku współwłaściciele sadzą ekologiczne warzywa (pomidory, kapusta, bób, fasola, buraki groch, dynia, cukinia, kukurydza, jarmuż, rzepa, cieciorka, soczewica, itd.). Z 1,60 ha wygospodarowane na uprawy zostało niecałe 30 arów. Lucyna w wolnym czasie zajmuje się zbieraniem i przetwarzaniem lokalnych ziół. Gospodarstwo położone jest na stoku o lekkim spadku. ↓
Oba gospodarstwa współpracują ze sobą i oddalone są od siebie około 600–700 metrów.
Link do zdjęć z obu gospodarstw : http://imgur.com/a/5pg04
W gospodarstwach Lucy, Piotra (Chałupa na Belnej) oraz Agi i Radka w Belnej Górnej w dniach 24–27 sierpnia’17 odbyły się Warsztaty projektowania permakulturowego.
PROGRAM: jak w prezentacji na stronie głównej warsztatów, z jednym ciekawym rozszerzeniem. Na warsztatach w Belnej odwiedziła nas Joanna Bojczewska – gospodyni z Ekopoletka, studentka Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego i aktywistka Ruchu Suwerenności Żywnościowej Nyeleni Polska), która przedstawi nam sposób na opłacalną ekologiczną uprawę warzyw oraz wprowadzi nas w tajniki zbioru i przechowywania nasion.
PODSUMOWANIE: Warsztaty były udane :) Wykonaliśmy 100% planu: były kulki nasienne, było koszenie i wiedza o kosie. Była praktyka retencji z cyrklem i w miniaturce – to u Lucy i Piotra. Zaś cała wiedza teoretyczna w wykładach z prezentacjami, w dyskusjach i dygresjach odbywała się u Agi i Radka.
Rozdzielenie warsztatów na dwa gospodarstwa miało jedną zaletę (utrudnień nie wspomnę): codzienne spacery w tę i we w tę, podczas których można było poćwiczyć manifestację flagi Suwerenności Żywnościowej :) Poza tym na warsztatach praktykowaliśmy głęboką demokrację w kręgach, było udane marzenie o ekologicznym gospodarstwie metodą Dragon Dreaming przy ognisku, które nie dymiło, bo było zapalone od góry :) Ponadto (a nawet przede wszystkim, bo nie samym słowem człowiek żyje :) na warsztatach były smakowite posiłki prawie w całości lokalne, wegetariańskie i zdrowe (wielkie dzięki Lucy i wszystkim którzy się do tego przyczynili), a w wolnym czasie (chociaż tego było niewiele) kto chciał mógł jeszcze skoczyć do lasu na grzyby.. Coś jeszcze? Agrojoga również była i dużo śmiechu i przyjaźni nawiązanych i czegóż tam jeszcze… 1)↓
Na koniec warsztatów narysowaliśmy dwa super inspirujące projekty: jeden dla Agi i Radka, a drugi dla Lucy i Piotra.. Oby zostały jak najszybciej zrealizowane, tego nam i Wam drodzy czytelnicy wspólnie razem życzymy! :)
Do zobaczenia na miejscu.
LISTA UCZESTNICZEK/ÓW warsztatów w Belnej Górnej (
-
1.
2.
3.
4.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
HARMONOGRAM DZIENNY I NOCNY :) WIECEJ INFO
WARSZTATY NA BELNEJ W POSTACH Fb
↓ link na wydarzenie Fb, które można traktować jak Fb grupę warsztatów :) mogą pojawiać się tam uaktualnienia i posty..
↓ Mapa z pinezką w Belnej Górnej :)
DOJAZD: Gospodarstwa położone są 4–5 km do ścisłego centrum Biecza przy czym ostatni kilometr utwardzaną drogą). Można dojechać z Biecza środkami komunikacji miejskiej.
↑1 | jeżeli o czymś zapomniałem, proszę o uzupełnienie podsumowania w komentarzach – Ben |
---|