Tygodniowe, resetujące, aktywne odosobnienie z medytacją, jogą, pracą w ogrodzie jako hortiterapią oraz światopoglądowymi wykładami teorii związanej z praktyką permakultury, w wyjątkowym miejscu: leśnym Ogrodzie Gai – rezerwacie ptaków polnych, żab i innych małych stworzeń.
Komercyjnie zawłaszczany i dewaluowany termin „ekologia” na pewno wymaga pogłębienia… Począwszy od tego, że ekologia to nie tyle troska o środowisko i jego ochrona, jak pojmowana jest potocznie wbrew definicji, która określa ją jako naukę badającą relacje między gatunkami żywych stworzeń. Na warsztatach skupimy się na pogłębianiu tych właśnie międzygatunkowych relacji: ze zwierzętami, roślinami, jak również Ziemią jako żywym organizmem (zgodnie z teorią Gai), a nawet pierwiastkami, patrząc na zagadnienie w perspektywie panpsychicznej.
Drugim ważnym wektorem pogłębienia ekologii jestem ja – człowiek, my – ludzie, rozumiani nie jako obserwatorzy i badacze, zgodnie z naukową tendencją, ale jako nieodłączny składnik ekosystemu. Zatem pogłębienie ekologii to pogłębienie mojej/naszej relacji ze środowiskiem – relacji fizycznej, psychicznej jak i duchowej. Na warsztatach/retreatcie spróbujemy podejść do tego zagadnienia holistycznie łącząc teorię z praktyką, wiedzę o relacjach międzygatunkowych przeplatając pracą w ogrodzie przy uprawie, pielęgnacji roślin, wiążąc dietę i gotowanie z gimnastyką, medytacją, wykładami i dyskusją…
PROGRAM WARSZTATÓW-RETREATU:
-
MEDYTACJA
-
JOGA
-
WYKŁADY
Uwaga! Na warsztatach będzie obowiązywał retreatowy rygor, ale bez terroru :) Pobudka będzie wcześnie przede wszystkim dlatego, że pracą w ogrodzie lepiej zająć się zanim słońce znajdzie się w zenicie. Nie będzie jednak przymusu, jeśli ktoś zamiast pracy zechce w tym czasie praktykować medytację albo jogę.. Będzie również możliwość wylegiwania :)
ZAKWATEROWANIE. Warsztaty odbywają się w miejscu, które jest w trakcie tworzenia, więc warunki są skromne, również ze względu na promowany minimalizm. Uczestnicy/uczestniczki mają do dyspozycji warsztatownię, wiatę, wygodną kuchnię polową pod zadaszeniem, prysznic ogrodowy z ciepłą wodą (i zakazem detergentów – żadnych szamponów! – do mycia tylko ciepła, zdrowa woda), oraz suchą toaletę kompostową. Noclegi we własnych namiotach ewentualnie na ławkach w warsztatowni (ilość miejsc ograniczona).
WYŻYWIENIE. Dla ułatwienia organizacji (i nie tylko:) na warsztatach obowiązuje wegetarianizm. Obiady będą dowożone z kuchni roślinnej Vege, pozostałe posiłki będziemy gotować wspólnie – proste, bezmięsne jedzenie z produktów ekologicznych oraz warzyw własnych lub z zaprzyjaźnionego Ogrodu Słonecznego. Jeśli komuś to nie odpowiada (nie będzie smakować), w pobliżu jest dobra restauracja rybna nad stawem i łowiskiem oraz pizzeria w pobliskiej wsi, do miasteczka Skoczowa z większym wyborem albo do Strumienia z niezłą jadalnią na rynku też niedaleko.
HARMONOGRAM:
PROWADZĄCY:
Ben Lazar opiekun Ogrodu Gai na Podlesiu, nauczyciel i projektant permakultury, magister filozofii UJ/etyk środowiskowy w nurcie Głębokiej Ekologii, wydawca podręczników PermaKultura.Edu.Pl, autor Ekopowiastek (profil FB).
CENA: 800 zł
W celu rezerwacji miejsca przedpłata w wysokości ½ ceny
(zwrot przedpłaty możliwy do 14 dni przed rozpoczęciem warsztatów).
TERMINY:
- 6–12 lipca 2025
- 17–23 sierpnia 2025
MIEJSCE: Ogród Gai na Podlesiu położony w Obszarze Natura 2000 Pierściec – obszarze dedykowanym ptakom wodnym żyjącym na stawach rybnych jakimi usiana jest cała okolica tzw. „Żabi Kraj”. Warto mieć ze sobą rower i lornetkę..
Ogród na Podlesiu zaznaczony pinezką.
DOJAZD: Najłatwiej oczywiście samochodem (link do nawigacji). Możliwy jest również dojazd pociągiem do stacji Pierściec (bezpośrednio z Katowic). Stacja dwa kilometry od ogrodu.
ADRES: Ogród na Podlesiu, ul. Świerkowa 1020, 43–430 Kiczyce, gmina Skoczów, powiat Cieszyn
ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA
Po wysłaniu wypełnionego formularza, twoje zgłoszenie zostanie zarejestrowane, otrzymasz także informację zwrotną na podany w formularzu adres e‑mail 🍀
INNE WYDARZENIA W OGRODZIE GAI W SEZONIE’25
15 marca
Warsztaty Zachowywania Starych Odmian
i Wiosennej Pielęgnacji Drzew
22 marca
Warsztaty Zachowywania Starych Odmian
i Wiosennej Pielęgnacji Drzew
20–22 czerwca
Warsztaty Projektowania Permakultury
28 czerwca
Lekcje Koszenia i Obsługi Kosy Tradycyjnej
1–3 sierpnia
Warsztaty Projektowania Permakultury