Koniec czerwca w części owocowo-kwiatowej – po lewej brzoskwinia i morela, pomiędzy nimi świerk, zadarnione barwinkiem, obok małe kłosy dmuszka, łubiny, lilie, przegorzany, czasem irys, dalej czyściec, malwy, róże… a wszystko zaniebieszczone ostróżkami.
Juki karolińskie rosną w najbardziej słonecznej i suchej części ogrodu, w towarzystwie rojników, które powoli zapełniają przestrzeń pomiędzy, a dodatkowo samosiejki ostróżki i inne wędrujące kwiecia :).
Mały eksperyment – groszek w towarzystwie maków. Maki ściągnęły do siebie wszystkie mszyce, pozostawiając groszek nietknięty.
Kwiaty, zioła, „chwasty”… wędrują swobodnie, zaskakują w różnych częściach ogrodu.
Orliki to jedne z kwiatów wędrujących – rozsiewają się same i zaskakują, kwitnąc pięknie w maju.
Kiedy w lecie nie pada i beczki z deszczówką puste, źródłem wody na działce jest studnia abisyńska.
Niby zachwaszczone, ale wprawne oko zobaczy – ziołowy zagonek :)
Pomidorki koktajlowe, dynia i cukinie w towarzystwie kępy słoneczników, obok porzeczki białe i czerwone. Ściółkowane zrębkami drewnianymi i tym, co wpadnie w ręce :). Pomiędzy nagietki-samosiejki i aksamitki.
Ogródek działkowy o powierzchni niecałych 300 mkw w Siechnicach pod Wrocławiem, który uprawiam od kilku lat, a od jesieni 2015 staram się stosować założenia permakultury i powoli przeobrażać ogród według jej zasad. Swoje doświadczenie opisuję na blogu OgrodniczaObsesja.blogspot.com i powiązanym kanale YouTube.
Nie zawsze koszę… :) Fajnie jest zostawić trochę dzikich miejsc dla różnorodności.
Czasem nie odróżnisz części kwiatowej od nieskoszonej… i w tym cały urok :)
Po ogrodzie najprzyjemniej na bosaka…
Cukinie to jedne z moich ulubionych warzyw, wysiałam wprost do gruntu, obłożyłam cegłami (oddają ciepło), ściółkowałam słomą, podlewałam gnojówką z pokrzyw.
Czarne porzeczki rosną w rzędzie pod papierówką.
W kwietniu rośnie już czosnek na rabatach ściółkowanych słomą.
Na ścieżce wyrósł czyściec wełnisty, więc… ścieżkę trzeba będzie przenieść :)
przewodnik edukacyjny i praktyczne wskazówki # Nauka Życia z Naturą
WPROWADZENIE DO PERMAKULTURY czyli.. fundamentalny podręcznik projektowania życia w zgodzie z Naturą. Klasyk autorstwa charyzmatycznego prekursora Billa Mollisona.. ↓↓↓