Nasze gospodarstwo Ptasia Dolina będzie zajmowało się szeroko pojętą edukacją artystyczno- przyrodniczą. Poprzez teatr, śpiew, taniec do edukacji przyrodniczej, ekologicznej, związanej ze zrównoważonym rozwojem, suwerennością żywnościową i sprawiedliwością społeczną. Będziemy też wspierać osoby pragnące zamieszkać na wsi. Obecnie kończymy remont domu i sal warsztatowych, przygotowujemy ogród, będziemy budować kurnik i planujemy nasadzenie starych odmian drzew owocowych. Pomimo iż remont trwa udało się nam zorganizować w naszej przestrzeni kilka spotkań, w tym wspólne robienie tynków glinianych, czy kolędowanie we wsi. Pragniemy aby Ptasia Dolina stała się miejscem spotkań i wymiany doświadczeń dla przyrodników, rolników, artystów oraz dzieci i młodzieży wraz z ich rodzinami. Tworzymy społeczność ludzi, dla których ważny jest szacunek dla wszystkich istot zamieszkujących Ziemię.
Infrastruktura: Dysponujemy 3 pokojami (jest szansa na dwa dodatkowe – 4 osobowy i 2 osobowy do końca maja) z ok. 7 miejscami noclegowymi (lub więcej jeśli osoby spałyby na karimatach) oraz zaadaptowanym strychem z nową drewnianą podłogą z miejscami noclegowymi dla ok. 15 ‑20 osób. Strych może też służyć jako sala zajęciowa. Dodatkowo przygotowywane są 3 sale warsztatowe w pomieszczeniach stodoły. W budynku mamy też kuchnię a w niej piec kaflowy opalany drewnem oraz kuchenkę gazową, jadalnię, łazienki – prysznice i toalety. Istnieje możliwość rozbicia namiotów (teren ok. 0,5 ha)
Okolica: Pogórze Kaczawskie, gdzie położone jest nasze gospodarstwo, przed wojną należało do Niemiec. W większości w okolicy zachowała się przedwojenna niemiecka architektura wraz ze starymi sadami. Teren ten nazywany jest Krainą Wygasłych Wulkanów ze względu na dzieje geologiczne tego obszaru, gdzie jeszcze 30 milionów lat temu były tu aktywne wulkany.
Obecnie ten rejon jest bardzo aktywny społecznie, w samej wsi działa stowarzyszenie, oranizowane są festyny – Święto Prawdziwka i Śliwki Węgierki, a w gminie Święto Pierogów. Działa tu program Odnowy Wsi Dolnośląskiej oraz prężna LGD Partnerstwo Kaczawskie.
Wokół naszej wsi znajdują się 3 wąwozy, w tym dwa z nich to rezerwaty przyrody. Wieś otoczona polami i lasami.
Doświadczenie z permakulturą: Tak, wraz z mężem 7 lat temu założyliśmy ogród permakulturowy w woj. łódzkim, gdzie obecnie mieszkamy. Nasze plony starczały dla nas i naszych przyjaciół do wczesnej wiosny a przetwory do kolejnego sezonu.
Na nowym miejscu, w Ptasiej Dolinie, w zeszłym roku wraz z remontem zaczęliśmy budowę ogrodu permakulturowego, który wymaga jeszcze rozbudowy ale już dał nam niewielkie plony.
Cały czas zgłębiamy wiedzę odnośnie permakultury, zbioru nasion itp.
Żywność: Jak pisałam wcześniej, nasz ogród daje duże plony i i z pewnością wyżywimy naszych gości. Ewentualnie nasze zbiory uzupełńimy o lokalne produkty.
Dieta wegetariańska jest naszym sposobem odżywiania od ponad 25 lat więc jest dla nas naturalna.
Organizujemy też wegetariańskie obozy dla dzieci i młodzieży.
Czego oczekujesz:
Każde spotkanie z ludźmi o wartościach bliskich nam jest ważne dla nas, rozwijające. Zostawia też w przestrzeni energię, która pozwoli pięknie kwitnąć naszej ziemi.
Z pewnością jest to też świetna możliwość na wymianę doświadczeń, współpracę.