Ogrody permakulturowe wsławiły się filozofią wielofunkcyjności i znakomitym wykorzystaniem małych przestrzeni uprawnych. Stało się tak m.in. dzięki zastosowaniu technik tworzenia gęstej sieci współzależności między roślinami. Jeśli do tej pory, nie myśleliście o roślinach jak o dynamicznych, aktywnych aktorach w teatrze ogrodu, te warsztaty pomogą Wam dojrzeć kreatywne metody ich łączenia w bioróżnorodny i wydajny ekosystem, który nie raz zaskoczy Was swymi możliwościami.
Na Warsztatach Projektowania Permakulturowego omówimy funkcje roślin w uprawach jadalnych jako źródła materii organicznej, np. do mulczowania; rozpatrzymy aspekty kulinarne i zioło-lecznicze; wykorzystanie roślin dla ożywiania i użyźniania gleby, tworzenia mikroklimatów, podnoszenia bioróżnorodności przez przyciąganie pożytecznych owadów.. zastanowimy się również nad naturalnymi metodami wzmacniania odporności ekosystemu a więc również roślin.
Wieloletnie uprawy i rośliny jednoroczne łączone są często w projektach permakulturowych w ekosystemy wzorowane na wielopiętrowości lasu, w tzw. Leśne Ogrody (albo Laski Owocowe). Na warsztatach, w ramach szkicowania projektu gospodarstwa i budowy gildii 1)↓ przeanalizujemy czynniki jakie powinniśmy brać pod uwagę rozmieszczając rośliny ze względu na pełnione przez nie funkcje w ekosystemie siedliska.
Zależy nam również, aby uczestniczki i uczestnicy wyszli z warsztatów z podstawową wiedzą i umiejętnościami założenia uprawy jadalnej, prostego warzywnika czy ogrodu ziołowego w najlepiej zlokalizowanej, przydomowej strefie gospodarstwa. Nie jest to łatwe w tak krótkim czasie (!), ale postaramy się podzielić sprawdzonym ‘zaczynem’ dla dalszego zgłębiania wiedzy i zachęcić do odważnego, twórczego, eksperymentalnego podejścia, bo ogród to dzieło autorskie każdego ogrodnika.
Dlatego w części praktycznej skupimy się na najważniejszych kwestiach zakładania ‘owocnego’ warzywnika, zademonstrujemy i omówimy: wybór i dostosowanie różnych typów grządek oraz dobre praktyki siewu, opieki nad sadzonkami, uruchomienia sukcesji i uprawy współrzędnej w ogrodzie dla ciągłości plonowania i bioróżnorodności, przy równoczesnym minimalizowaniu pracy. Przybliżymy też jak pracować z roślinami od nasiona do nasiona, na przykładzie kilku roślin warzywnych, które mają najwięcej funkcji i zastosowań w ogrodzie i kuchni w naszym klimacie.
↑1 | gildia w terminologii permakulturowej jest to grupa roślin rosnąca razem, ułożona i wzajemnie się wspierająca ze względu na pełnione przez nie ekosystemowe funkcje. |
---|