Stary poniemiecki dom wraz z zabudowaniami gospodarczymi w przyrodzie.. nie jest to dzika przyroda, chociaż sarny łażą po ogrodzie :) Gospodarstwo zlokalizowane jest w centrum wsi, przy drodze, z jednej strony sąsiadem jest kościół (działka duża, spokojna), drugi-sklep-obecnie w remoncie, trzecia strona to działki rolne należące do gospodarstwa, dalej już tylko sad i pola uprawne. Na działkach rolnych obecnie nic nie jest uprawiane, za domem jest stary sad, którego porządkowanie rozpoczęliśmy w tym sezonie.
Nasze siedlisko to „dziadkowizna”. Wychowało się tu pokolenie naszych rodziców, a teraz my chcemy dać temu miejscu nowe życie. Nie chcemy zamykać go tylko dla siebie. Chcielibyśmy, aby było otwarte na rożnego typu wydarzenia i inicjatywy. Siedlisko ma specyficzną zabudowę i różnorodne ukształtowanie terenu wokół… Stawiamy na wykorzystanie możliwości i potencjału tego miejsca… Strome skarpy, malutki las kilka metrów przy domu, północna część chaty prawie zagłębiona w gruncie, no i gleba-niezbyt żyzna, lekka. Jednak jak już się przekonaliśmy, wypoczęta i chętna rodzić plony, tylko trzeba się nią zająć.
Przez trzy miesiące działała tu sympatyczna para z kilkuletnim synem. Był to ich początek z ogrodnictwem, jednak poradzili sobie całkiem dobrze jak na nowicjuszy. I tworzyli ogród w duchu permakulturowym, co bardzo nas cieszyło.
Ogród na własne potrzeby prowadzimy przy domu „na górce”, gdzie mieszkamy. Mamy tu inna glebę, nieco inną wystawę, stosujemy wiele metod permakulturowych, bliska nam jest idea ogrodnictwa ekologicznego, staramy się też zwracać uwagę na biodynamikę, jednak z braku czasu nie zawsze się to udaje. Ciągle eksperymentujemy i sprawdzamy różne metody u siebie, nie stosujemy syntetycznych nawozów ani środków ochrony roślin. Nawozimy gnojówkami roślinnymi, kompostem, kurzeńcem od własnych kur. Nie wszystko udaje się jak należy, ale nawet niepowodzenia dają nam doświadczenie.
Na gospodarstwie w Rusinowie w sezonie’18 planowane są trzydniowe Warsztaty projektowania permakulturowego. Termin tegoroczny, wrześniowy został odwołany. Poniżej warunki miejscowe :)
NOCLEG i KUCHNIA: Z miejscem pod namioty nie będzie problemu. W chacie też da się spać, choć warunki na tę chwilę pozostawiają jeszcze sporo do życzenia. Są też opcje wynajmu noclegu na „full wypas” lub agroturystyki we wsi. Dosłownie rzut beretem jest świetlica wiejska, gdzie można będzie przeprowadzić wykłady..
Jeśli chodzi o warunki w chacie to jest tam kuchnia na drewno, prowizoryczna łazienka (wc, wanna z prysznicem, bojler z ciepła wodą-grzanie z kuchni), dwa spore pokoje z piecami kaflowymi, jeden mały.
Planujemy remont z wykorzystaniem metod naturalnych (tynki gliniane w kuchni i łazience-jako priorytet), ale nie potrafię powiedzieć, w jakim czasie uda nam się z tym uporać. gospodyni Aleksandra Kruszewska
JEDZENIE: Z żywieniem podczas warsztatów nie będzie problemu tak jak z miejscem pod namioty :) bo uprawiamy sporo własnych warzyw, mamy swoje kury dla jaj, pieczemy chleby.
WAŻNE: Śniadania we własnym zakresie, zalecamy zaopatrzenie w suchy prowiant na śniadania (płatki, muesli, itp.) ma to na celu odciążenie osób odpowiedzialnych za wyżywienie jest również elementem zdrowej diety i zasad odżywiania, o czym będzie na warsztatach (patrz: program :)
WAŻNE2: Dopłaty do osób towarzyszących nie biorących udziału w warsztatach (zasady opłat i finansowania)
PROGRAM: jak w prezentacji na stronie głównej warsztatów..
HARMONOGRAM DZIENNY I NOCNY – patrz pod linkiem :)
WIECEJ INFO o Warsztatach projektowania permakulturowego pod linkiem gdzie również można się zapisać.
LISTA UCZESTNICZEK/ÓW: w Rusinowie jak wszędzie zakładamy grupę 12 osobową, by można było wspólnie wygodnie pracować. Dlatego osoby chcące zapewnić sobie miejsce, proszone są o potwierdzenie rezerwacji przez wpłatę zaliczki - podyktowane jest to logistyką wydarzenia i ograniczoną ilością miejsc.
(zasady opłat i finansowania)
Poniżej lista osób, które potwierdziły swój udział (Żółte Podkreślenie oznacza potwierdzenie :)
-
1. Ola Zajączkowska
2. Anna Kordas Fb
3. Paweł Skiba
4. Tatiana Popławska
↓ Mapa okolic z pinezką w Rusinowie koło Świdwina :)
↓ link na wydarzenie Fb, które można traktować jak Fb grupę warsztatów :) mogą pojawiać się tam uaktualnienia i posty..