Trzydniowe warsztaty gromadzenia i zarządzania wodą na czas suszy i powodzi, w ogrodzie i gospodarstwie, i w różnych okolicznościach przyrody… W teorii oraz na żywym przykładzie rozwiązań zastosowanych w Ogrodzie Gai na Podlesiu: w edukacyjnym ośrodku permakultury / rezerwacie ptaków polnych, żab i innych małych stworzeń, położonym w Dolinie Górnej Wisły – krainie stawów i tradycyjnej gospodarki wodnej na Śląsku Cieszyńskim.
PROGRAM WARSZTATÓW (HASŁOWO):
- Ukształtowanie terenu i jego wpływ na obieg wody • Narzędzia służące do pomiarów poziomów i praca z nimi • Projektowanie obiegu wody • Retencja/melioracja i projektowanie zgodne z profilem terenu (tzw. projektowanie konturowe ang. Keyline Design) • Metody przechwytywania deszczówki: na terenie płaskim lub w górach (w dużej skali) oraz w małych ogrodach przydomowych, i na balkonie • Zasady retencji/melioracji: nawadnianie i odwadnianie czyli zarządzanie nadmiarem wody • Przeciwdziałanie erozji i zabezpieczenia na wypadek powodzi • Oczka wodne, stawy • Naturalne oczyszczanie wody • Woda szara oraz ogólne gospodarowanie zasobem…
W programie warsztatów praktyczne ćwiczenia oraz wycieczka na stawy w okolicy.
ZAKWATEROWANIE. Warsztaty odbywają się w miejscu, które jest w trakcie tworzenia; warunki są skromne, również ze względu na promowany minimalizm. Uczestnicy/uczestniczki mają do dyspozycji warsztatownię, wiatę, wygodną kuchnię polową pod zadaszeniem, prysznic ogrodowy z ciepłą wodą (i zakazem detergentów – żadnych szamponów! – do mycia tylko ciepła, zdrowa woda), oraz suchą toaletę kompostową. Noclegi we własnych namiotach ewentualnie na ławkach w szopie warsztatowej (ilość miejsc ograniczona).
WYŻYWIENIE. Dla ułatwienia organizacji (i nie tylko:) na warsztatach obowiązuje wegetarianizm. Gotować będziemy wspólnie – proste, bezmięsne jedzenie z produktów ekologicznych oraz warzyw własnych lub z zaprzyjaźnionego Ogrodu Słonecznego.. Jeśli komuś to nie odpowiada (nie będzie smakować), w pobliżu jest dobra restauracja rybna nad stawem i łowiskiem, do miasteczka Skoczowa z większym wyborem albo do Strumienia z niezłą jadalnią na rynku też niedaleko.
HARMONOGRAM:
Uwaga: rozkład zajęć podczas warsztatów może się zmieniać – determinowany jest nie tylko wolą uczestników/uczestniczek, ale również pogodą!
PROWADZĄCY:
Ben Lazar nauczyciel i promotor permakultury (PDC w Bumi Langit Institute – indonezyjskim ośrodku australijskiej szkoły PRI), magister filozofii UJ/technik ogrodnik, wydawca podręczników PermaKultura.Edu.Pl i opiekun Ogrodu Gai na Podlesiu (profil FB).
CENA WARSZTATÓW: 500 zł
W celu rezerwacji miejsca przedpłata w wysokości ½ ceny
(zwrot przedpłaty możliwy do 10 dni przed rozpoczęciem warsztatów).
TERMIN:
-
6–8 czerwca
MIEJSCE: Ogród Gai na Podlesiu położony w Obszarze Natura 2000 Dolina Górnej Wisły – obszarze dedykowanym ptakom wodnym żyjącym na stawach rybnych jakimi usiana jest cała okolica tzw. „Żabi Kraj”. Warto mieć ze sobą rower i lornetkę, oraz w Obszarze Natura 2000 Pierściec zadedykowanemu nietoperzowi podkowcowi małemu.
Ogród na Podlesiu zaznaczony pinezką.
DOJAZD: Najłatwiej oczywiście samochodem (link do nawigacji). Możliwy jest również dojazd pociągiem do stacji Pierściec (bezpośrednio z Katowic). Stacja dwa kilometry od ogrodu.
ADRES: Ogród na Podlesiu, ul. Świerkowa 1020, 43–430 Kiczyce, gmina Skoczów, powiat Cieszyn
ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA
Po wysłaniu wypełnionego formularza otrzymasz informację o metodzie płatności 🍀
INNE WYDARZENIA W OGRODZIE GAI W SEZONIE’25
15 marca
Warsztaty Zachowywania Starych Odmian
i Wiosennej Pielęgnacji Drzew
22 marca
Warsztaty Zachowywania Starych Odmian
i Wiosennej Pielęgnacji Drzew
29 marca
Warsztaty Zachowywania Starych Odmian
i Wiosennej Pielęgnacji Drzew
20–22 czerwca
Warsztaty Projektowania Permakultury
28 czerwca
Lekcje Koszenia i Obsługi Kosy Tradycyjnej
4–6 lipca
Warsztaty Projektowania Permakultury
18–20 lipca
Warsztaty Projektowania Permakultury
1–3 sierpnia
Warsztaty Projektowania Permakultury
14–17 sierpnia
Warsztaty Głębokiej Ekologii – Deep Ecology Retreat