Trzydniowe (z okładem na dojazd) warsztaty permakulturowego projektowania ekosystemu siedliska (gospodarstwa), z uwzględnieniem wymiaru społecznościowego – holistyczne naukowo-filozoficzne podejście w myśl teorii Gai i głębokiej ekologii, z wykorzystaniem metody Dragon Dreaming, zasad projektowania permakulturowego i ćwiczeń Animate Earth Stephana Hardinga… :)
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:
link na prezentację: https://prezi.com – zalecane otwarcie w nowej karcie
WYDARZENIE obejmuje:
- Warsztaty (trzy tematy główne):
1. projektowanie ekologicznego gospodarstwa (permaculture design – keyline) w tym zasady retencji: część teoretyczna (prezentacje-inspiracje) + część praktyczna w terenie, przy dobrej pogodzie mierzymy profil, znajdujemy key point – dla retencji, dalej grządki, kompost itd…)
2. projektowanie społeczności tzw. „grupy wsparcia” w tym strategie suwerenności żywnościowej (w tej części pomoże nam metoda Dragon Dreaming – o co chodzi? o to jak sprawnie prowadzić grupowe projekty, co jest częścią nieodzowną utrzymania każdego gospodarstwa, tym bardziej ekosystemowego..
3. ćwiczenia Animate Earth – czucia Ziemi metodą opracowaną na podstawie propozycji Stephana Hardinga – chwila warsztatowego oddechu :)
- Opcjonalne zajęcia praktyczne – patrz komentarz :)
∗ Lepienie kulek nasiennych
∗ Budowa ziołowej spirali
∗ Lekcje koszenia i wiedzy o kosie – więcej
- Trzy noclegi, skromne, nie wszędzie zapewniony dach nad głową, tam nie obejdzie się bez własnego namiotu. zawsze dobrze mieć własny śpiwór :), jeśli miejsce na to pozwoli, będzie możliwość „dokupienia” wygodnego łóżka :)
- Wyżywienie też skromne, ale zdrowe :) zakładamy, że będzie z gospodarstwa: lokalne i makrobiotyczne.. np: ziemniaki z koperkiem i kwaśnym mlekiem (dla nie-vegan :) Ważne! Śniadania we własnym zakresie, z powodów dietetycznych prosimy o własny poranny suchy prowiant: płatki, musli itp… Zdrowa dieta będzie również przedmiotem warsztatów.
PROWADZĄCY: Ben Lazar wędrowny nauczyciel permakultury (objazdowy Kurs permakultury), projektant i animator ogrodu społecznościowego KOS na Krzemionkach i Ruchu Suwerenności Żywnościowej Nyeleni.PL oraz zaproszeni goście
MIEJSCA WARSZTATÓW: szczegółowe opisy w osobnych postach (pod kafelkami na marginesie – patrz: sidebar powyżej lub linki poniżej) ↓
- KACZE BAGNO w Kurzętniku – już po warszatach :)
KIEDY: 25–28 maja’17 (czwartek-niedziela)
- URODZAJNIA w Kolonii Średniówce – już po warsztatach :)
KIEDY: 8–11 czerwca 2017 (czwartek-niedziela)
- EKOPOLETKO w Stryszowie – już po warsztatach :)
KIEDY: 15–18 czerwca’17 (czwartek-niedziela)
- STAŃKOWA – Beskid Wyspowy – już po warsztatach :)
KIEDY: 20–23 lipca’17 (czwartek-niedziela)
- NOWINA pod Wrocławiem – już po warsztatach :)
KIEDY: 3–6 sierpnia’17 (czwartek-niedziela)
- BELNA GÓRNA koło Biecza – już po warsztatach :)
KIEDY: 24–27 sierpnia’17 (czwartek-niedziela)
- JABŁONKA na Podkarpaciu – już po warsztatach :)
KIEDY: 29–31 sierpnia’17 (wtorek-czwartek)
- PURDA pod Olsztynem – po warsztatach :)
KIEDY: 7–10 września’17 (czwartek-niedziela)
- FARMA CZERNIEC – po warsztatach :)
KIEDY: 14–17 września’17 (czwartek-niedziela)
- RUSINOWO koło Świdwina – warsztaty odwołane
KIEDY:21–24 września’17(czwartek-niedziela)
↓ mapa Polski z zaznaczonymi miejscami (kliknij pinezkę z kiełkiem :)
- POCZEKALNIA poszukiwane dobre miejsca we wszystkich zakątkach Polski z możliwością zakwaterowania i wykarmienia 12 osób :) jeśli prowadzisz miejsce gdzie można by zorganizować warsztaty albo znasz takie, prosimy o kontakt.
KIEDY i jak: lato tego roku AD 2017 :) od maja… czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień? Dokładne terminy powyżej, przy miejscach.
weekend z okładem, by łatwiej było uczestniczyć osobom pracującym :) przyjazd na miejsce w czwartek rano, do południa, po południu początek wydarzenia i pierwsze warsztaty. W piątek i sobotę zajęcia całodniowe z przerwami (warsztaty: projektowanie społeczności, projektowanie gospodarstwa, czucie Ziemi i inne zajęcia praktyczne). W niedzielę rano i do południa ostatnie lekcje, popołudniu zakończenie wydarzenia a wieczorem rozjazd… Wydarzenie może być przesunięte w tygodniu, jeśli taka będzie wola gospodarzy lub uczestników :)
HARMONOGRAM DZIENNY I NOCNY – patrz pod linkiem :)
OPIS WYDARZENIA:
…zaczynamy od wspólnego „śnienia” (dragon dreaming) na temat wymarzonego eko-gospodarstwa, uruchamiamy inteligencję grupową, projektujemy siedlisko począwszy od międzyludzkich relacji, społecznościowego, rodzinnego, wspólnotowego ekosystemu gospodarstwa – uwzględniamy aspekt społeczny i ekonomiczny – umiejscowienie gospodarstwa w szerszym kontekście lokalno-geograficzno-ekonomicznym :) potem ziemia i biotop, rekonesans i mapowanie terenu, projektowanie zgodnie z profilem keyline design – retencja… gospodarka odpadami. kompostownik.. zdrowie nasze i planety, wspólne gotowanie, itd. Elementem łączącym warsztaty – integrującym na głębokim eko-poziomie będą ćwiczenia „globalnego” albo inaczej „planetarnego” czucia Ziemi, Animate Earth… :)
Warsztaty projektowania permakulturowego są rozwinięciem objazdowego Kursu permakultury ponadto są częścią projektu sieciowania i mapowania permakultury w Polsce. Zapraszamy do udziału! Łączmy się na mapie, ale też w realu :)
Masz pytanie? Napisz!
ZAPROSZENI GOŚCIE w warsztatach w różnych miejscach (proszę sprawdzać szczegółowo) wezmą udział i poprowadzą zajęcia znamienite specjalistki i znani fachowcy :)
Kasia Donner z Teatru Srebrna Góra, poprowadzi część warsztatów czucia Ziemi ANIMATE EARTH w Kaczym Bagnie.. i prawdopodobnie pozostałych miejscach z wyjątkiem…
Robert Palusiński psycholog i psychoterapeuta społeczności, specjalista od Dragon Dreaming i głębokiej demokracji, poprowadzi część projektowania społeczności na warsztatach w Ekopoletku.
Julia Gmosińska instruktorka jogi i akrojogi poprowadzi integrujące zajęcia ruchowe w Stańkowej.
Joanna Bojczewska z Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego i Ruchu Suwerenności Żywnościowej Nyeleni Polska przedstawi nam sposób na opłacalną ekologiczną uprawę warzyw oraz jak zbierać i przechować nasiona. Joanna pojawi się jako gospodyni na warsztatach w Ekopoletku i jako gość w Belnej Górnej.
Magdalena Górska (eKodama) architektka i członkini OSBN (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego) opowie nam o budownictwie naturalnym na warsztatach w Nowinie :)
Ala Julka Pękalska specjalistka od kompostowania z certyfikatami perma :)
Wojciech Górny Permakultura Warszawa i perma forum Permisie
(Obecność zaproszonych nie jest do końca potwierdzona – Ben)
HARMONOGRAM DZIENNY ZAJĘĆ :)
propozycja do uzgodnienia
czwartek
do południa:
zjazd. zaczynamy o 13-tej rozpaleniem pod kociołkiem :)
14-ta, 15-ta:
1. zapoznanie w kręgu uczestników
2. wprowadzenie w warsztaty projektowania permakulturowego
prezentacja
3. Animate Earth – ćwiczenia czucia Ziemi i kontaktu z Biosferą
wycieczka do lasu
19-ta:
kolacja
wieczorem:
ognisko
piątek
po śniadaniu
9‑ta:
1. wprowadzenie w Projektowanie permakulturowe wykład-prezentacja
2. Dragon Dreaming – wprowadzenie w metodę
wspólnej realizacji projektów – prezentacja
13-ta:
obiad
po obiedzie obejście gospodarstwa :)
15-ta:
1. lepienie z gliny i nasion inne działanie praktyczne
2. Animate Earth
19-ta:
kolacja
wieczorem:
film – perma inspiracja
sobota
rano:
ulubione śniadanie :) po śniadaniu lekcje
9‑ta:
1. zasady retencji i kompostowania
wykład i prezentacja
2. ćwiczenia Animate Earth
13-ta:
obiad
15-ta:
1. zabawa Keyline Design
2. mierzenie profilu terenu (zajęcia praktyczne retencji)
19-ta
kolacja
wieczorem:
praktyka Dragon Dreaming przy ognisku marzymy o ekowiosce na przykładzie Jurtowni.
niedziela
po śniadaniu:
1. projektowanie permakulturowe
(mapowanie terenu) (rysunek)
2. Animate Earth
po obiedzie: kończymy warsztaty..
pożegnanie w kręgu
15-ta, 16-ta, 17-ta rozjazd
OPCJONALNE ZAJĘCIA PRAKTYCZNE :)
Codziennie do wyboru jedno z opcjonalnych, praktycznych rozszerzeń warsztatów w zależności od pogody, chęci i nastroju grupy..
∗ Zabawa Keyline Design – w miarę możliwości i ochoty zabawimy się w budowę systemu retencji opartego na keyline design w małej skali, na przykład w piaskownicy :-) wyznaczymy punkty kluczowe, zbudujemy stawek i zepniemy całość wałami konturowymi (swales), w celu uwidocznienia reguł funkcjonowania prawidłowego systemu retencji
∗ Lepienie kulek nasiennych – z gliny i nasion roślin miododajnych.. Gotowe kulki rozsiejemy na miejscu wskazanym przez gospodarzy podnosząc bioróżnorodność na terenie siedliska i w okolicy. Nauczymy się przy okazji starożytnej nieinwazyjnej metody zasiewu – więcej o lepieniu kulek pod linkiem tytułowym.
∗ Budowa ziołowej spirali – jeśli taka wola gospodarzy i grupy zbudujemy spiralę ziołową, mandalę albo inną symboliczną grządkę :) budowa spirali i jej rozwój na stronie ogrodu KOS pod linkiem tytułowym
∗ Lekcje koszenia i wiedzy o kosie – czyli klepania, nabijania, ostrzenia i obchodzenia się z narzędziem :) więcej pod linkiem tytułowym.
∗ Makrobiotyczne jednodaniówki – możemy przygotować wspólny posiłek zgodnie z zasadami makrobiotyki z rozmową o diecie i zasadach zdrowego odżywniania :-) więcej pod linkiem tytułowym
∗ Proste kompostowanie – przy okazji przyrządzania posiłków.. jeśli na gospodarstwie jest kompostownik.. jeśli nie ma, można kompostownik zrobić, a całe działanie poprzedzić wykładem zasad kompostowania
∗ Permagimnastyka powitanie Słońca :) – w ramach pogłębiania kontaktu z Przyrodą proponujemy pracę z własnym ciałem, w kontekście troski o zdrowie oraz BHPracy na gospodarstwie :-) zajęcia obejmą naukę prostych ćwiczeń zaczerpniętych z systemów jogi i relaksującego oddechu metodą Chan 3−1−5.
może Chojnów koło Legnicy? Farma Martynika? koniecznie coś w dolnośląskim, lubuskim trzeba, coś po tej stronie Polski
ok :) jeśli masz tam znajomych zainteresuj ich wydarzeniem :)