Trzydniowe warsztaty projektowania permakulturowego (ekosystemu gospodarstwa) na żywym przykładzie tworzonego od kilku lat i od podstaw minimalistycznego siedliska sytuowanego w sześciohektarowym, młodym ogrodzie leśnym, rezerwacie ptaków polnych, żab i innych drobnych stworzeń.
PROGRAM WARSZTATÓW:
-
PROJEKTOWANIE SIEDLISKA I OGRODU
-
RETENCJA, OBIEG I OCHRONA WODY
-
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
-
LUDZIE / SPOŁECZNOŚĆ
Warsztaty prowadzone będą w formie pogawędek w ogrodzie, w miejscach ilustrujących treść zajęć i zachęcających do rozmowy, czasem z wykorzystaniem (jeśli będzie to konieczne) rzutnika i prezentacji, ale to na terenie siedliska, którego głównym elementem jest wkomponowany w ekosystem ogrodu „tiny house” na bazie barakowozu, z kuchnią polową pod daszkiem na zewnętrznej ścianie budynku i stojącą obok szopą warsztatową, w której będzie zorganizowane zaciemnione pomieszczenie (na okoliczność wyświetlania prezentacji/filmu).
KONTEKST WARSZTATÓW:
(PODSTAWA ŚWIATOPOGLĄDOWA)
- MINIMALIZM I POGŁĘBIONA EKOLOGIA
Permakultura to narzędzie projektowania i metoda prowadzenia ekologicznych gospodarstw/ogrodów; na warsztatach wykładana będzie w klasycznym ujęciu Billa Mollisona.. Permakultura rozumiana jest również jako filozofia i praktyka życia w zgodzie z naturą, także tą własną, osobistą – stąd na warsztatach pojawi się wątek permakultury jako hortiterapii.. Zaś (by nie było wątpliwości w jakim kontekście prowadzone będą warsztaty) odniesieniem i wspólnym mianownikiem dla wszystkich w/w ujęć permakultury będzie minimalizm czyli świadome ograniczanie potrzeb (dobrowolna prostota), oraz pogłębiona ekologia (hasłowo: świadomość roślin, zwierzęta mocy, panpsychizm. Żywa Ziemia i teoria Gai. Ogród jako sanktuarium).
ZAKWATEROWANIE. Warsztaty odbywają się w miejscu, które jest w trakcie tworzenia, więc warunki są skromne, również ze względu na promowany minimalizm. Uczestnicy/uczestniczki mają do dyspozycji szopę warsztatową, wiatę, wygodną kuchnię polową pod zadaszeniem, prysznic ogrodowy z ciepłą wodą (i zakazem detergentów – żadnych szamponów! – do mycia tylko ciepła, zdrowa woda), oraz suchą toaletę kompostową. Noclegi we własnych namiotach ewentualnie na ławkach w szopie warsztatowej (ilość miejsc ograniczona).
WYŻYWIENIE. Dla ułatwienia organizacji (i nie tylko:) na warsztatach obowiązuje wegetarianizm. Gotować będziemy wspólnie – proste, bezmięsne jedzenie z produktów ekologicznych oraz warzyw własnych lub z zaprzyjaźnionego Ogrodu Słonecznego.. Jeśli komuś to nie odpowiada (nie będzie smakować), w pobliżu jest dobra restauracja rybna nad stawem i łowiskiem, do miasteczka Skoczowa z większym wyborem albo do Strumienia z niezłą jadalnią na rynku też niedaleko.
HARMONOGRAM:
PROWADZĄCY:
Ben Lazar nauczyciel i promotor permakultury (PDC w Bumi Langit Institute – indonezyjskim ośrodku australijskiej szkoły PRI), magister filozofii UJ/technik ogrodnik, wydawca podręczników PermaKultura.Edu.Pl i opiekun Ogrodu Gai na Podlesiu (profil FB).
CENA WARSZTATÓW: 500 zł
Uczestniczki/uczestnicy poprzednich edycji 20% zniżki.
W celu rezerwacji miejsca przedpłata w wysokości ½ ceny
(zwrot przedpłaty możliwy do 10 dni przed rozpoczęciem warsztatów).
TERMINY:
-
20–22 czerwca
-
18–20 lipca
-
1–3 sierpnia
MIEJSCE: Ogród Gai na Podlesiu położony w Obszarze Natura 2000 Pierściec – obszarze dedykowanym ptakom wodnym żyjącym na stawach rybnych jakimi usiana jest cała okolica tzw. „Żabi Kraj”. Warto mieć ze sobą rower i lornetkę..
Ogród na Podlesiu zaznaczony pinezką.
DOJAZD: Najłatwiej oczywiście samochodem (link do nawigacji). Możliwy jest również dojazd pociągiem do stacji Pierściec (bezpośrednio z Katowic). Stacja dwa kilometry od ogrodu.
ADRES: Ogród na Podlesiu, ul. Świerkowa 1020, 43–430 Kiczyce, gmina Skoczów, powiat Cieszyn
ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA
Po wysłaniu wypełnionego formularza otrzymasz informację o metodzie płatności 🍀
INNE WYDARZENIA W OGRODZIE GAI W SEZONIE’25
15 marca
Warsztaty Zachowywania Starych Odmian
i Wiosennej Pielęgnacji Drzew
22 marca
Warsztaty Zachowywania Starych Odmian
i Wiosennej Pielęgnacji Drzew
29 marca
Warsztaty Zachowywania Starych Odmian
i Wiosennej Pielęgnacji Drzew
28 czerwca
Lekcje Koszenia i Obsługi Kosy Tradycyjnej
6–12 lipca
Warsztaty Głębokiej Ekologii – Deep Ecology Retreat
17–23 sierpnia
Warsztaty Głębokiej Ekologii – Deep Ecology Retreat