Warsztaty zachowywania i rozmnażania odmian (bioróżnorodności w ogrodzie), w tradycyjnym żargonie ogrodniczym: szczepienia drzew i krzewów owocowych..
Na warsztatach zajmiemy się ogólnie tematem wiosennej pielęgnacji drzewo owocowych (cięcie tzw. „prześwietlanie” oraz formowanie korony), w szczególności zaś nauczymy się i poćwiczymy „szczepienie”, czyli jedną z metod zachowywania i rozmnażania odmian drzew owocowych, nie tylko tych starych. 1)↓ Przy okazji dowiemy się o innych metodach i sposobach rozmnażania roślin: generatywnych (płciowych) i wegetatywnych („klonowań”), co jest nie bez znaczenia dla dobrego rozumienia przyswajanej praktyki. Odrobina koniecznej teorii przedstawiona będzie podczas spaceru po ogrodzie, starej szkółce drzew owocowych, przekształcanej w dziki sad – ogród leśny.
PROGRAM: Praktyczne warsztaty jednodniowe.
Zaczynamy o 10-tej od teoretycznego wprowadzenia w zagadnienie rozmnażania roślin, po czy przystępujemy do praktyki.. o 13-tej ciepły posiłek (zupa wega), po nim lekcja cięcia i formowania koron oraz spacer po ogrodzie. Kończymy około 17-tej.
PROWADZĄCY:
Ben Lazar nauczyciel i promotor permakultury, technik ogrodnik, wydawca podręczników PermaKultura.Edu.Pl i opiekun Ogrodu Gai na Podlesiu (profil FB).
CENA: 200 zł
W cenie warsztatów 3 jabłonki 2)↓ zaszczepione własnoręcznie ekologicznymi odmianami do uprawy w ogrodzie oraz posiłek.
W celu rezerwacji miejsca przedpłata w wysokości ½ ceny
(zwrot przedpłaty możliwy do 10 dni przed rozpoczęciem warsztatów).
TERMINY:
-
• 15 marca ’25
-
• 22 marca ’25
MIEJSCE: Ogród Gai na Podlesiu
ADRES: ul. Świerkowa 1020, 43–430 Kiczyce, gmina Skoczów, powiat Cieszyn. (Na mapie poniżej Ogród zaznaczony pinezką).
[LINK DO NAWIGACJI]
ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA
Po wysłaniu wypełnionego formularza otrzymasz informację o metodzie płatności 🍀
BHP
Na warsztatach pracujemy bardzo ostrymi narzędziami – noże do szczepień są jak brzytwy! Zapisując się na warsztaty należy mieć to na uwadze i zabrać ze sobą wygodne rękawiczki ochronne (skórzane).
Albo można w zamian profilaktycznie przynieść ze sobą plastry (w rolce i z gazą) – owijamy nimi i zabezpieczamy palce szczególnie narażone na skaleczenie.
ZRAZY (SZCZEPY)
(gałązki odmian do zaszczepienia)
Organizator warsztatów zapewnia zrazy dobrych odmian, tak samo jak podkładki (dziczki).
Jeżeli chcecie zaszczepić na warsztatach drzewka własnymi odmianami, pamiętajcie: zrazy, żeby się przyjęły, muszą być w odpowiednim stanie i formie, tzn. powinny to być pędy jednoroczne tzw. wilki, oraz powinny być pobrane z drzewa zanim ruszą soki, czyli w stanie pełnego zimowego uśpienia (można już w styczniu), a potem odpowiednio przechowane (w chłodnym i ciemnym miejscu).
INNE WYDARZENIA W OGRODZIE GAI W SEZONIE ’25
20–22 czerwca
Warsztaty Projektowania Permakultury
28 czerwca
Lekcje Tradycyjnego Koszenia
4–6 lipca
Warsztaty Projektowania Permakultury
16–20 lipca
Sianokosy – Warsztaty Wspólnego Bycia na Wsi
1–3 sierpnia
Warsztaty Projektowania Permakultury
17–23 sierpnia
Warsztaty Głębokiej Ekologii – Deep Ecology Retreat
↑1 | W czasach zmian klimatu, odporne odmiany z Południa na przykład z Czech są równie dobre, a często lepsze od tych starych, legendarnych jak na przykład Kosztela |
---|---|
↑2 | Na warsztatach będą dostępne zrazy (rywiki) dobrych odmian, tak samo jak podkładki (dziczki) oraz potrzebne narzędzia (sekatory i nożyki). Na warsztaty zalecane wygodne (skórzane) rękawiczki ochronne; potrzebne są także plastry (BHP). |