Warsztaty zachowywania starych odmian (bioróżnorodności w ogrodzie), w tradycyjnym żargonie ogrodniczym: szczepienia drzew owocowych, krzewów i innych roślin również nowych.. ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU
CO i JAK: Na warsztatach nauczymy się i poćwiczymy „szczepienie” drzewek, czyli jedną z metod zachowywania starych odmian drzew owocowych. 1)↓ Dowiemy się przy okazji o innych metodach i sposobach rozmnażania roślin, generatywnych (płciowych) i wegetatywnych („klonowań”). Na warsztatach zapewniamy zrazy (rywiki) dobrych odmian, tak samo jak podkładki (dziczki) oraz potrzebne narzędzia (sekatory i nożyki). Na warsztaty zalecane wygodne (skórzane) rękawiczki ochronne; potrzebne są także plastry (BHP:)
Zobacz jak było zeszłą wiosną 2019.
KIEDY i GDZIE: Warsztaty odbywać się będą weekendowo co sobotę, począwszy od 26-go lutego 2022 roku 2)↓, w wybranych gospodarstwach w Polsce – miejsca jeszcze nie ustalone, ale znamy już terminy:
TERMINY I MIEJSCA WARSZTATÓW:
-
•
-
•
-
•
-
•
PROGRAM: Warsztaty jednodniowe.
Zaczynamy o 10-tej, zapoznaniem i przypomnieniem części teoretycznej 3)↓ po czy przystępujemy do praktyki.. o trzynastej godzinna przerwa na ciepły posiłek, po którym kontynuujemy praktykę. Kończymy około 17-tej.
CENA: 300 zł
W cenie warsztatów drzewka (jabłonki 5 szt. zaszczepione własnoręcznie ekologicznymi odmianami do uprawy w ogrodzie) oraz domowy posiłek.
PROWADZĄCY: Ben Lazar nauczyciel i promotor permakultury, opiekun Ogrodu Gai na Podlesiu, inicjator Mapy Permakultury, animator ruchu Suwerenności Żywnościowej; więcej Bio.
ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA
Jesteśmy w trakcie ustalania miejsc. Prosimy o zgłaszanie zainteresowania – ilość warsztatów zależy od ilości chętnych – osobom zarejestrowanym będą wysyłane informacje na podanego w formularzu maila :)
ZGŁOSZENIE MIEJSCA
Szukamy atrakcyjnych gospodarstw z możliwością przeprowadzenia warsztatów dla około 20 osób, w tym posiłek :) mile widziany ogród i kilka starych drzew owocowych..
..prosimy o kontakt.
Warsztaty zachowywania starych odmian są częścią projektu sieciowania i mapowania permakultury w Polsce. Zapraszamy do udziału! Łączmy się na mapie, ale też w realu :)
↑1 | W czasach nadchodzących zmian klimatu, odporne odmiany z Południa na przykład z Czech są równie dobre, a często lepsze od tych legendarnych na przykład Koszteli |
---|---|
↑2 | musimy zakończyć przed startem wegetacji (zanim ruszą soki), by szczepienia się przyjęły 🌿 |
↑3 | patrz: webinar |
BHP
Na warsztatach pracujemy bardzo ostrymi narzędziami – noże do szczepień są jak brzytwy! Zapisując się na warsztaty należy mieć to na uwadze i zabrać ze sobą wygodne rękawiczki ochronne (skórzane).
Albo można w zamian profilaktycznie przynieść ze sobą plastry (w rolce i z gazą) – owijamy nimi i zabezpieczamy palce szczególnie narażone na skaleczenie.
powrót
ZRAZY (SZCZEPY)
(gałązki odmian do zaszczepienia)
Permakultura.Edu zapewnia na warsztaty zrazy dobrych odmian, tak samo jak podkładki (dziczki).
Jeżeli chcecie zaszczepić na warsztatach drzewka własnymi odmianami, pamiętajcie: zrazy, żeby się przyjęły, muszą być w odpowiednim stanie i formie, tzn. powinny to być pędy jednoroczne tzw. wilki, oraz powinny być pobrane z drzewa zanim ruszą soki, czyli w stanie pełnego zimowego uśpienia (można już w styczniu), a potem odpowiednio przechowane (w chłodnym i ciemnym miejscu).
powrót