powyżej ↑ grafika ze strony: permacultureprinciples.com
Podstawę i centrum permakultury stanowią zasady etyczne warunkujące stosowanie 12-tu reguł projektowania 1)↓. Etyka stoi na straży ich właściwej realizacji i odpowiedniego wprowadzania w życie.
Reguły i zasady są uniwersalne; są wytycznymi, które mogą pomóc w osobistej, ekonomicznej, społecznej i politycznej reorganizacji, chociaż sposoby ich realizacji będą zmieniać się dostosowując do konkretnych warunków miejsca i sytuacji.
Każda zasada projektowania może być punktem wyjścia, drzwiami, jakie otwierają się i pozwalają ogarnąć cały system myślenia, lecz z określonej perspektywy, jaka (jeśli tylko zostanie zachowana wrażliwość na wzajemne powiązania w rozważanej całości – holistyczność problemu) może uwydatnić wielorakie poziomy i aspekty zastosowania.
-
Permakulturowe zasady etyczne
- Troska o ziemię
- Troska o ludzi
- Sprawiedliwy podział 2)↓ – reinwestowanie zysków w troskę o ludzi i ziemię
- Obserwuj i współdziałaj
- Zbieraj i magazynuj energię
- Zadbaj o dochód
- Stosuj samoregulację i akceptuj feedback
- Stosuj i dowartościowuj odnawialne źródła i usługi
- Nie produkuj odpadów
- Projektuj od ogółu do szczegółów
- Łącz raczej niż dziel
- Stosuj spokojne i drobne rozwiązania
- Stosuj i doceniaj różnorodność
- Korzystaj z obszarów granicznych i ceń marginalność
- Wykorzystuj i dopowiadaj twórczo na zmianę
Zasady projektowania
patrz również: Toby Hemenway Zasady permakultury
↑1 | co do trzech zasad etycznych w środowisku permakulturowym panuje zgoda, natomiast zasady projektowania [tutaj 12] czasem się różnią, czasem jest ich mniej lub więcej |
---|---|
↑2 | Oryginalnie trzecia z tych zasad w podręczniku Billa Mollisona Permaculture: A Designer’s Manual (1988) stanowiła: Ogranicz populację i konsumpcję, co potem zostało zmienione na Sprawiedliwy podział (Fair Share), a nawet dzielenie się nadmiarem, prawdopodobnie ze względu na łagodniejszy wydźwięk i łatwiejsze spopularyzowanie idei permakultury… – wikipedia |
Komentarze