Nasze miejsce na Ziemi to internetowe seminarium ekoświadomości i praktycznej filozofii permakultury..
Spotkania odbywać się będą raz w tygodniu, w soboty od godziny 17-tej do 18.30 na platformie internetowej Zoom, wstęp będzie bezpłatny, aby zachęcić nowych gości, uczestnicy proszeni jednak będą o drobne lub wedle uznania większe wpłaty w celu podtrzymania obiegu energii w przyrodzie… KUP BILET.
Linki dostępowe do kolejnych spotkań oraz dodatkowe informacje będą publikowane na wydarzeniu Fb ↓ (jeśli chcesz być na bieżąco, wejdź na Fb i zaznacz, że bierzesz udział lub zarejestruj się poniżej).
PROWADZĄCY: Ben Lazar – nauczyciel i promotor permakultury, opiekun Ogrodu Gai na Podlesiu, filozof zorientowany w nurtach głębokiej ekologii, wydawca Permakultura.Edu.Pl oraz animator ruchu suwerenności żywnościowej.
„Chcę się z Wami podzielić wiedzą i doświadczeniami, przede wszystkim z dziedziny permakultury oraz szerzej rozumianego życia w zgodzie z naturą. Ale podzielę się również odczuciami i przemyśleniami na temat koniecznej i przydatnej zmiany materialistycznego paradygmatu rządzącego współczesną ludzkością (naszą codziennością). W obliczu grożącego kryzysu klimatyczno-politycznego, warto zatrzymać się i zastanowić.. dokąd dalej? Najpierw zaznaczmy punkt wyjścia, czyli określmy nasze miejsce.
Nasze miejsce może być ogrodem na wsi lub mieszkaniem w mieście, może być w Polsce, w innym kraju albo być miejscem bez żadnej konkretnej lokalizacji (w nomadycznym świecie wiecznych wędrowców), co przenosi rozumienie tegoż „miejsca” w globalny kontekst nas jako gatunku homo sapiens żyjącego pośród innych organizmów, istot, stworzeń.. Kim pośród nich jesteśmy? Świadomym siebie szczytem ewolucji?
Podczas proponowanego seminarium zastanowimy się nad świadomością w ogóle, ale również nad świadomością roślin i zwierząt. Rozważając „nasze miejsce” nie sposób nie zadać pytania o naszą naturę, jak również naturę Wszechświata.. W odpowiedzi sięgał będę do starych i dobrze znanych z historii filozofii idei i konceptów, nie będę również unikał śmiałych, nowych hipotez tworzonych na bazie najnowszych odkryć nauki, aczkolwiek zachowując zdrowy i pragmatyczny rozsądek. W naszym internetowym seminarium (z łac. seminarium 🌱 szkółka roślin) stałym punktem odniesienia będzie zawsze solidny grunt pod nogami – jak to w klasycznej permakulturze – trzymać się będziemy realnego wymiaru naszej egzystencji, naszego miejsca na ziemi, ogrodu.”
PIERWSZE SPOTKANIE dotyczyć będzie kontekstu całego seminarium, hasłowo: co to jest permakultura, jej zasady etyczne, Głęboka Ekologia, świat jako sanktuarium, panpsychizm, pole morfogenetyczne i teoria Gai, superorganizm, biofilia..
DRUGIE SPOTKANIE: projektowanie permakulturowe na przykładzie Ogrodu Gai na Podlesiu, wymiar materialny, społeczny i duchowy, hortiterapia, ogród jako sanktuarium i święta geometria..
TRZECIE SPOTKANIE: dom jako centrum siedliska i potrzeba schronienia, budownictwo naturalne, minimalizm, cohausing i ekowioski..
CZWARTE SPOTKANIE: jedzenie jako podstawowa potrzeba i jej kontrapunkt: post (głodówka) jako metoda poszerzania świadomości, samowystarczalność i strategie suwerenności żywnościowej, dieta dla klimatu, makrobiotyka..
PIĄTE SPOTKANIE będzie o wodzie: woda jako substancja oraz nośnik życia, pamięć wody, czwarty stan skupienia, strategie na suszę, panta rhei..
SZÓSTE SPOTKANIE o roślinach: życie społeczne roślin, święte rośliny i grzyby, ich świadomość, prawa/uprawa i fotosynteza..
SIÓDME SPOTKANIE o zwierzętach i współpracy, o emocjach, traumach, naszym ciele, pokoleniach i transpersonalnej psychologii głębi, słowem: ego-ekologia i agro-joga 🙂
Możliwe, że spotkań będzie więcej, tematy zwykle pojawiają się na bieżąco.
Prowadzący zachowuje prawo zmiany programu.
ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA
SEMINARIUM NASZE MIEJSCE NA ZIEMI
(formularz wysyła na kurs@permakultura.edu.pl)