Warsztaty zachowywania starych odmian 2019 warsztaty „szczepienia“ drzew

To było wiel­kie wyda­rze­nie edu­ka­cyj­ne.. W mar­cu i kwiet­niu 2019 roku doby­ło się 13 warsz­ta­tów na 12-tu gospo­dar­stwach (patrz loka­li­za­cje), w któ­rych wzię­ło udział chy­ba 250 osób.. Wszyst­ko dla pod­nie­sie­nia bio­róż­no­rod­no­ści i roz­mno­że­nia sta­rych odmian!!

Warsz­ta­ty były jed­no­dnio­we, odby­wa­ły się week­en­do­wo (sobo­ta, nie­dzie­la), tema­tem głów­nym było „szcze­pie­nie“ drze­wek, czy­li jed­na z metod zacho­wy­wa­nia sta­rych odmian drzew owo­co­wych, ale omó­wio­ne zosta­ły przy oka­zji inne meto­dy i spo­so­by roz­mna­ża­nia roślin, gene­ra­tyw­ne (płcio­we) i wege­ta­tyw­ne („klo­no­wa­nia“). Na warsz­ta­tach ćwi­czy­li­śmy prak­ty­kę szcze­pie­nia na sto­so­wa­nie, były zra­zy dobrych odmian, tak samo jak pod­kład­ki (dzicz­ki). Uczest­ni­czy wyje­cha­li z warsz­ta­tów z wła­sno­ręcz­nie zaszcze­pio­ny­mi drzewkami..

PROWADZĄCY: Ben Lazar wędrow­ny nauczy­ciel i ani­ma­tor per­ma­kul­tu­ry, ini­cja­tor Mapy Per­ma­kul­tu­ry, Klu­bu Kosiarzy’18 oraz akcji Gra­my Wodzie – Rusza Fala Dobrej Wibra­cji; współ­za­ło­ży­ciel Ruchu Suwe­ren­no­ści Żyw­no­ścio­wej Nyele­ni Pol­ska; wię­cej patrz Bio.



LOKALIZACJEMAPA ↓

    Bio_Arka2 mar­ca
    Adres: Gaje­wo 54a, 64–700 Czarnków
    Link na wyda­rze­nie Fb






    Lista potwier­dzo­nej obecności 🌿
    1. Agniesz­ka Ignaczuk
    2. Marek Ignaczuk
    3. Mar­ta Dominikowska
    4. Agniesz­ka Maciejewska
    5. Marek Peda
    6. Mar­ce­li Kwaśniewski
    7. Halszka
    8. Seba­stian Zieliński
    9. Agniesz­ka Kluza
    10. Jacek Winckiewicz
    11. Joan­na Łogłoza
    12. Anna Łogłoza
    13. Piotr Marciniak
    14. Emil Lehwark
    15. Iwet­ta Kaczmarek

    Pasie­ka Darz Ul3 mar­ca
    Adres: Trzu­sko­łoń 64, 62–220 Trzuskołoń
    Link na wyda­rze­nie Fb




    Lista potwier­dzo­nej obecności 🌿
    1. 2. Joan­na Wenska + dru­ga osoba
    3. Szy­mon Sikora
    4. Kata­rzy­na Klich
    5. Mar­ta Kulczyńska
    6. Bar­tło­miej Lindner
    7. Moni­ka Klimek
    8. Bar­tosz Chlebowski
    9. Tomasz Pobiedziński
    10. Patryk Soro­czyń­ski
    11. Rita Sziłajtis-Obiegło
    12. Susan­na Aalto
    13. Janek
    14. Ewa Wiśniew­ska
    15. 16. Joan­na Rataj­czyk + dru­ga osoba
    17. Maciej Sucholas

    Owo­co­wy Raj – Pra­ce Duże9 mar­ca
    Adres: 05–504 Pra­ce Duże, ul. Główna..
    Link na wyda­rze­nie Fb




    Lista potwier­dzo­nej obecności 🌿
    1. Kata­rzy­na Pac-Raszewska
    2. Elż­bie­ta Kubajek
    3. Daniel Kęska
    4. Magda
    5. Anto­ni­na Zalewska
    6. Michał Śpiewak
    7. Domi­nik Siwek
    8. Lidia Zielińska
    9. Justy­na Karska
    10. Karo­li­na Bubetty-Kopeć
    11. Fla­vio Anusz
    12. Ali­cja Gach
    13. Grze­gorz Strutyński
    14. Lena Klaudel

    Kru­py – Pra­cow­nia Natu­ry10 mar­ca
    Adres: Kru­py 22, 21–140 Krupy
    Link na wyda­rze­nie Fb




    Lista potwier­dzo­nej obecności 🌿
    1. Jaro­sław Woliński
    2. Anna Cygan
    3. Doro­ta Poniatowska-Mańka
    4. Iwo­na Zielińska-Buta
    5. Agniesz­ka Żółkowska
    6. Adam Żółkowski
    7. Grze­gorz Kwiatek
    8. Eli­za Pielacha
    9. Marek Poli­chań­czuk
    10. Kata­rzy­na Przytuła
    11. Mar­ty­na Próchniak
    12. Grze­gorz Hawryło
    13. Mał­go­rza­ta Sudoł
    14. Wacław Piedel
    15. Moni­ka Białek
    16. Mar­cin Wygocki
    17. Miko­łaj Maciejewski
    18. Ane­ta Habzda

    Śred­niak16 mar­ca
    Adres: 34–460 Szczawnica
    Link na wyda­rze­nie Fb






    Lista potwier­dzo­nej obecności 🌿
    1. Tomasz Wietrzyk
    2. Woj­ciech Kupczak
    3. Aga­ta Adamus
    4. Zenon Adamus
    5. Anna Kupczak
    6. Ali­cja Sołtys
    7. Boże­na Tobiasz
    8. Mał­go­rza­ta Multan
    9. Moni­ka Simpson
    10. Scott Simpson
    11. Mar­ta Mirynowska
    12. Kata­rzy­na Blitek
    13. Miro­sła­wa Chęcińska
    14. Krzysz­tof Knapczyk *
    15. Arek Stręk
    16. Maciej Wierzchowski
    17. Joan­na Albin
    18. Darek Szybka
    19. 20. Moni­ka Radoń + dru­ga osoba
    21. Piotr Marciszuk
    22. Doro­ta Kunz *

    Gospo­dar­stwo Gar­tex17 mar­ca
    Adres: Gaj ul. Myśle­nic­ka 15 – 3 km od gra­nic Krakowa
    Link na wyda­rze­nie Fb








    Lista potwier­dzo­nej obecności 🌿
    1. Kata­rzy­na Zdeb
    2. Mał­go­rza­ta Kisiel-Dorohinicka
    3. Ali­cja Seweryn
    4. Halsz­ka Gasińska
    5. Leszek Gasiński
    6. Moni­ka Moeller
    7. Robert Janik **
    8. Kry­stian Walocha
    9. Krzysz­tof Burzmiński
    10. Łukasz Sokołowski
    11. Kata­rzy­na Wileńska
    12. Danu­ta Pilarczyk
    13. Mał­go­rza­ta Witczak
    14. Mar­ta Trojan
    15. Alek­san­dra Kaczmarek
    16. Michał Czarnecki
    17. Aga­ta Woźniczka
    18. Agniesz­ka Wysocka
    19. Kry­stian Palichleb
    20. 21. Agniesz­ka Hara­zin + dru­ga osoba


    Wer­stok – Dom Dobry23 mar­ca
    Adres: Wer­stok 30 D, 17–204 Dubi­cze Cerkiewne
    Link na wyda­rze­nie Fb




    Lista potwier­dzo­nej obecności 🌿
    1. Elż­bie­ta Zimnoch
    2. Miro­sław Jakoniuk
    3. Anna Smyk-Kojło
    4. Joan­na Jacel
    5. Mał­go­rza­ta Koszowska
    6. Agniesz­ka Żmijewska
    7. Ryszard Biliński
    8. Tomasz Zymer
    9. Mario­la Ziomek
    10. Mag­da­le­na Magdziarz
    11. Joan­na Kovacs
    12. Kry­sty­na Skiepko-Wasiak
    13. Roman Wnuk
    14. 15. Bar­ba­ra Cio­sek + dru­ga osoba
    16. Mag­da­le­na Murat-Gromada
    17. 18. Joan­na Łapiń­ska + dru­ga osoba
    19. Lud­mi­ła Bogalska
    20. Kata­rzy­na Czurak

    Na Kar­cza­ku24 mar­ca
    Adres: Nowa Wieś 133 – kolo­nia Kar­czak, 19–104 Trzcianne
    Link na wyda­rze­nie Fb




    Lista potwier­dzo­nej obecności 🌿
    1. Adrian­na Dobrzań­ska Dudkowska
    2. Robert Dudkowski
    3. Agniesz­ka Prymaka
    4. Ewa Wrażeń
    5. Alek­san­dra Pluta
    6. Bogu­mi­ła Zdanowicz
    7. Joan­na Pogońska
    8. Michał Demski
    9. Mał­go­rza­ta Meller
    10. Moni­ka Sameisky
    11. Patry­cja Bukalska
    12. Win­cen­ty Sosna
    13. Agniesz­ka Piłat
    14. Kata­rzy­na Olkowska
    15. Mar­ta Bajko
    16. Jakubowski
    17. Danu­ta Vargas
    18. 19. Urszu­la Zie­liń­ska + dru­ga osoba


    Aka­de­mia Sie­dli­ska pod Lipa­mi30 mar­ca
    Adres: 82–310 Elbląg gmina
    Link na wyda­rze­nie Fb




    Lista potwier­dzo­nej obecności 🌿
    1. Syl­wa­na Jankuniec-Szmit
    2. Artur Gronek
    3. Ewa Gołaszewska
    4. Moni­ka Górska
    5. 6. Kata­rzy­na Sta­siuk + dru­ga osoba
    7. Kata­rzy­na Leichteris
    8. Agniesz­ka Markiel
    9. Alek­san­dra Cacha
    10. Rafał Janik
    11. Anna Kraińska
    12. Aga­ta Złotowska
    13. Mar­ta Plichta
    14. Ludwik Braczko
    15. Kata­rzy­na Bujna
    16. Joan­na Paniec
    17. Paweł Paniec
    18. Doro­ta Pozorska
    19. Danu­ta Zbroszczyk
    20. Mag­da Kalinowska

    Dom Orga­nicz­ny31 mar­ca
    Adres: Smo­lar­nia 43, 96–315 Wiskitki
    Link na wyda­rze­nie Fb




    Lista potwier­dzo­nej obecności 🌿
    1. Mał­go­rza­ta Niewiadomska
    2. Łukasz Owczarek
    3. Grze­gorz Strutyński
    4. Kac­per Puchalski *
    5. Mał­go­rza­ta Zielińska
    6. Mał­go­rza­ta Gal
    7. Mariusz Orliński
    8. Joan­na Piasek
    9. 10. Tomasz Chaj­ko + dru­ga osoba
    11. Kata­rzy­na Gajewska
    12. 13. Anna Książ­kie­wicz-Bry­ła + dru­ga osoba
    14. Patry­cja Woźniak
    15. 16. Mał­go­rza­ta Zie­liń­ska-Paw­lak + dru­ga osoba

    Eko­mu­zeum Tkac­twa i Bar­wie­nia Natu­ral­ne­go5 kwiet­nia
    Adres: Chro­śni­ca 68


    Far­ma Mar­ty­ni­ka6 kwiet­nia
    Adres: Jaro­szów­ka 59, 59–225 Chojnów
    Link na wyda­rze­nie Fb




    Lista potwier­dzo­nej obecności 🌿
    1. Kami­la Bicz
    2. Jaro­sław Pawlak
    3. Agniesz­ka Izbińska
    4. Krzysz­tof Flis
    5. Dariusz Kusz
    6. Rena­ta Rumianowska
    7. Syl­wia Siemienowicz
    8. Piotr Siemienowicz
    9. 10. Mał­go­rza­ta Zie­liń­ska + Przemek
    11. Doro­ta Majlich *
    12. Aga­ta Pawlik
    13. Paweł Węgłowski
    14. Krzysz­tof Szokalski
    15. Wie­sław Mądry
    16. Eliasz Matuła
    17. Ewa Librowska
    18. Jędrzej Maciuk
    19. Edy­ta Tracz-Fior
    20. Paweł Jersak

    Far­ma Mar­ty­ni­ka7 kwiet­nia
    Adres: Jaro­szów­ka 59, 59–225 Chojnów
    Link na wyda­rze­nie Fb




    Lista potwier­dzo­nej obecności 🌿
    1. 2. 3. Elż­bie­ta Łycz­ko + dwie osoby
    4. Moni­ka Majewska
    5. Adam Mizera
    6. Miro­sław Jaskólski
    7. Kama Pawelska
    8. Mał­go­rza­ta Listwan
    9. Piotr Chmielewski
    10. Marek Wróbel
    11. Joan­na Bis
    12. Mag­da­le­na Górska **
    13. Mar­ta Dzierewianko
    14. Kasia Leszczyńska-Suwała
    15. Marian Bis
    16. Mar­ta Kistela
    17. Agniesz­ka Tomala
    18. Mał­go­rza­ta Pankowska
    19. Prze­my­sław Jabłoński *
    20. Tomasz Badura
    21. Agnieszka
    22. Irek Rychliński


perma_mapa_polski_logo

Warsz­ta­ty zacho­wy­wa­nia sta­rych odmian są czę­ścią pro­jek­tu sie­cio­wa­nia i mapo­wa­nia per­ma­kul­tu­ry w Pol­sce. Zapra­sza­my do udzia­łu! Łącz­my się na mapie, ale też w realu 🌿

Komentarze

  1. ZRAZY (SZCZEPY)
    (gałąz­ki odmian do zaszczepienia)

    Permakultura.Edu zapew­nia na warsz­ta­ty zra­zy dobrych odmian, tak samo jak pod­kład­ki (dzicz­ki).

    Jeże­li chce­cie zaszcze­pić na warsz­ta­tach drzew­ka wła­sny­mi odmia­na­mi, pamię­taj­cie: zra­zy, żeby się przy­ję­ły, muszą być w odpo­wied­nim sta­nie i for­mie, tzn. powin­ny to być pędy jed­no­rocz­ne tzw. wil­ki, oraz powin­ny być pobra­ne z drze­wa zanim ruszą soki, czy­li w sta­nie peł­ne­go zimo­we­go uśpie­nia (moż­na już w stycz­niu), a potem odpo­wied­nio prze­cho­wa­ne (w chłod­nym i ciem­nym miejscu).

    powrót

  2. PODKŁADKI
    (tzw. dzicz­ki czy­li mło­de drzew­ka, na któ­rych będzie­my szcze­pić „sta­re“, dobre odmiany)

    jabłon­ki:
      pod­kład­ka kar­ło­wa M9
      i śred­nio rosną­ce M26P14

    gru­sze:
      gru­sza kau­ka­ska (siew­ka nor­mal­nie rosnąca)
      i pigwa (pod sła­bo rosną­ce drzewka)

    śli­wy (more­le, brzoskwinie):
      szcze­pio­ne będą na siew­ce ałyczy

    cze­re­śnie i wiśnie:
      na siew­ce cze­re­śni ptasiej

    powrót

  3. RABAT NA NARZĘDZIA W SKLEPIE UPRAWIAJ.PL
    Uczest­ni­cy i uczest­nicz­ki Warsz­ta­tów zacho­wy­wa­nia sta­rych odmian po wpła­cie na kon­to otrzy­ma­ją kupon raba­to­wy 7% zniż­ki na zakup narzę­dzi w skle­pie uprawiaj.pl.

    1. mam drew­nia­ny dom w Pusz­czy Boli­mow­skiej, oko­li­ce War­sza­wy 60km, Pry­wat­nie znam Panią Mar­tę Dziu­biak któ­ra w ogro­dzie w Powsi­nie przez lata zaj­mo­wa­ła się zacho­wa­niem sta­rych odmian w Pol­sce. Zapraszam ;)

      1. mamy już dzie­sięć loka­li­za­cji, a cza­su nie­wie­le.. ale może coś wypad­nie. w kontakcie.

  4. War­sza­wa koniecznie !
    Do koń­ca mar­ca koniecznie !
    Muszę ura­to­wać Grabsz­ty­ny, któ­re u moje­go sąsia­da prze­trwałt cudem ale są już baaaar­dzo stare

  5. Cze­mu niby „sło­wo szcze­pie­nie sta­ło się ostat­nio na tyle kon­tro­wer­syj­ne“? Nie obser­wu­ję tego

  6. Kie­dy odbę­dą się warsz­ta­ty w loka­li­za­cji Aka­de­mia Sie­dli­ska pod Lipami?

  7. Ben, czy była­by moż­li­wość zaku­pu pod­ręcz­ni­ka Ogro­dy Gaji na warsztatach?

  8. Dzień dobry,
    a uda­ło by się w przy­szłym roku zor­ga­ni­zo­wać coś w Lublinie?
    Pozdrawiam
    Mał­go­rza­ta Małocha

Leave a Reply

przewodnik edukacyjny i praktyczne wskazówki # Nauka Życia z Naturą

Zapisz się do newslettera

    Akceptuję przetwarzanie i przechowywanie danych przez Permakultura.Edu.PL zgodnie z wymogami RODO oraz naszą polityką prywatności.

    Nie, dziękuję!

    WPROWADZENIE DO PERMAKULTURY czyli.. fundamentalny podręcznik projektowania życia w zgodzie z Naturą. Klasyk autorstwa charyzmatycznego prekursora Billa Mollisona..  ↓↓↓

    WYDAWNICTWO PermaKultura.Edu.PL