Warsztaty Projektowania Permakulturowego 2019w wybranych siedliskach na terenie Polski: Malinówka w lubuskim, Ptasia Dolina na Dolnym Śląsku, Zagroda Ławeczki w Lanckoronie, Gospodarstwo Esterka niedaleko Skierniewic, przedszkole leśno-domowe Na Bosaka pod Poznaniem, gospodarstwo Dobra Ziemia koło Częstochowy, Mącze na Mazurach, Zielona Perspektywa na Roztoczu oraz Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Nowa seria objazdowych czterodniowych warsztatów projektowania permakulturowego siedliska (ekosystemu gospodarstwa), z uwzględnieniem wymiaru społecznościowego; holistyczne, praktyczno-filozoficzne podejście w myśl teorii Gai i Głębokiej Ekologii, z wykorzystaniem zasad projektowania permakulturowego oraz metody Dragon Dreaming.. (sprawdź jak było w zeszłym roku)
W tym sezonie mamy dwoje prowadzących; to oznacza znaczącą rozbudowę programu ↓ (niektóre zajęcia będą się odbywać równolegle).
WARSZTATYPROJEKTOWANIAPERMAKULTUROWEGO
W CZĘŚCI TEORETYCZNEJ OBEJMUJĄ:
PROJEKTOWANIEEKOSYSTEMUGOSPODARSTWA
Zasady projektowania permakulturowego (permaculture design) w tym zasady retencji (keyline design) i gospodarowania wodą, zasady stref i sektorów, wzorce w przyrodzie i w projektach, oraz efekt krawędzi, czyli wszystkie podstawowe informacje jakie potrzebne są do podjęcia próby zaprojektowania własnego ogrodu: na co zwracać uwagę na starcie, jak postępować w trakcie i czego oczekiwać po dobrze działającym ekosystemie. (Ben)
Krótkie wykłady z prezentacjami
PROJEKTOWANIEZIELENI I UPRAW
Zasady permakulturowych upraw i nasadzeń: zachowywanie nasion; siew, sadzonki i rozsady; proste inspekty i typy wysiewu; terminarz i sukcesja siewu; techniki siewu dla zdrowych roślin; prosty przepis na podłoże i uprawę bez plastiku; uprawy współrzędne. Rodziny i sąsiedztwo roślin jadalnych i nawozowych. Uprawa jako ekosystem: bioróżnorodność i wzajemność w czasie i przestrzeni. Naturalne zabiegi pielęgnacyjne i ochronne warzyw. Wykorzystanie przestrzeni i pozycjonowanie upraw stałych i jednorocznych. Chwasty, kwiaty, owady wśród warzyw. Typy, tworzenie i funkcje grządek permakulturowych, ściółkowanie i zasady kompostowania. Troska o glebę oraz sposoby jej naturalnego użyźniania; projektowanie upraw warzywnych (Joanna). Gildie, polikultury i ogrody leśne (Ben).
Krótkie wykłady z prezentacjami
PROJEKTOWANIE SPOŁECZNOŚCI
Projektowanie społeczności tzw. „grupy wsparcia gospodarstwa” metodą Dragon Dreaming (Ben) oraz strategie suwerenności żywnościowej dla gospodarstw, wsi i miast: po co uprawiać swoją żywność w XXI wieku; innowacyjne wykorzystanie permakultury w alternatywnych systemach żywności w XXI wieku (kooperatywy, RWS‑y, ogrodnictwo miejskie); współpraca i wspólnota na wsi w Polsce – kontekst budowania swojego gospodarstwa; agroekologia – jak zainicjować wymiany wiedzy z praktyk rolniczych (Joanna).
Krótkie wykłady z prezentacjami
Podczas warsztatów zależy nam na minimalizowaniu teorii i jak największym udziale nauki przez działanie, dlatego codziennie w nawiązaniu do teorii będziemy działać w zależności od pogody i nastroju grupy.. 🍀
W CZĘŚCI PRAKTYCZNEJPROPONUJEMY:
PRAKTYKAPROJEKTOWANIA
• Mapowanie terenu i rysowanie projektu – cała sztuka i sedno warsztatów :) nauczymy się najprostszego sposobu odwzorowania interesującego nas terenu na mapie. A potem wspólnie popracujemy projektując teren. Praca w grupach z użyciem kredek, flamastrów i wyobraźni :) (Ben, Joanna)
Warsztaty praktyczne
• Wspólne marzenie o gospodarstwie to część praktyczna Dragon Dreaming zazwyczaj przy ognisku w sobotę wieczorem; jest to pierwsza część procesu projektowania tą metodą, tzw. wspólne śnienie/marzenie, czyli uwalnianie marzeń na temat permakulturowego gospodarstwa, domu czy siedliska.. w myśl zasady: marzenia, które nie zostają wypowiedziane nigdy się nie ziszczą.. (Ben, Joanna)
Warsztaty integracyjne
PRAKTYKARETENCJI
• Mierzenie konturu terenu z użyciem cyrkla i niwelatora.. Na warsztatach nauczymy się jak zaprojektować a potem wymierzyć optymalny system retencji (przechwytywania wody). Poznamy najprostsze narzędzia: cyrkiel (czyli ramkę A) do mierzenia poziomów terenu, dowiemy się jak go skonstruować, zobaczymy też jak współpracować cyrklem z profesjonalnym niwelatorem optycznym (Ben).
Warsztaty praktyczne
• Zabawa w miniaturkę obiegu wody jeżeli pozwolą warunki i będzie czas, zabawimy się też w wywoływanie Tęczowego Węża :) (o tym szczególe więcej.. niespodzianka) (Ben)
Wspólna zabawa (opcjonalnie)
PRAKTYKAUPRAWY
• Praktyka nasiennictwa Wolne i Wspólne: po co potrzebne są nasiona; cykl życia rośliny, rola i dojrzewanie nasion; zbieranie, czyszczenie i ich przechowywanie. Stare odmiany: zachowywanie cech i bioróżnorodności. Domy nasion i wymiany ‑strategie nasiennictwa dla społeczności (Joanna).
Warsztaty praktyczne
• Rośliny w ogrodzie: Przygotowanie pod rozsady i siew do gruntu (Joanna)
Warsztaty praktyczne
• Obieg materii w gospodarstwie: poznawanie swojej gleby i jej właściwości. Obieg i cykle przemiany materii w ogrodzie. Naturalne nawożenie dla żywej, próchniczej gleby. Kompostowanie i gnojówki; dbanie o kompost i rodzaje pryzm. Znaczenie i strategie zwiększenia mikrofauny glebowej (Joanna)
Warsztaty praktyczne
• Kulki nasienne z gliny i roślin okrywowych motylkowych.. Nieinwazyjne metody uprawy (Ben)
Warsztaty praktyczne (opcjonalnie)
Jako podsumowanie naszej praktyki i na pamiątkę warsztatów można by zrealizować coś trwałego na przykład spiralę ziołową – piękna symbolika i jak również permakulturowa wielofunkcyjność. Ale to zależy od gospodarzy (muszą przygotować materiał na budowę: cegły albo kamienie).. 🍀
HARMONOGRAM ZAJĘĆ
czwartek (piątek) zaczynamy około 13-tej i zapoznaniem w kręgu • wprowadzenie w warsztaty i w zasady projektowania perma (Ben) • metodologia warsztatów (Joanna) • Genius Loci – obchód gospodarstwa (Ben, Joanna) • wstępne mapowanie terenu (Ben)
wieczorem
kolacja o 19-tej, po kolacji film w temacie
piątek (sobota) zaczynamy od ćwiczenia czucia Ziemi o siódmej (prowadzi Joanna)
śniadanie o 8‑mej po nim krąg • wprowadzenie w zasady retencji i troska o wodę (Ben) • praktyka retencji – mierzenie konturu (Ben) • wrysowywanie obiegu wody w mapę (Ben)
obiad o 13-tej i odpoczynek popołudniu • wprowadzenie do wiedzy o glebie (Joanna) • zasady kompostowania i obieg materii (Joanna) • ożywianie gleby i grządki (Joanna) • projektowanie w czasie – cykliczność w uprawie (Joanna) wieczorem
kolacja o 19-tej • ognisko/kino letnie w temacie
sobota (niedziela) zaczynamy od śniadania o ósmej, potem krąg • prace ręczne w grupach: opcja 1. budowa spirali ziołowej (Ben) opcja 2. wprowadzenie do ogrodu, nasiona, siew, grządki (Joanna) • wspólny obchód i omówienie realizacji
obiad o 13-tej i odpoczynek popołudniu • rodziny roślin – uprawa intensywna (Joanna) • sady i ogrody leśne – uprawa ekstensywna (Ben) • wykład agroekologi i suwerenności żywnościowej (Joanna) wieczorem
kolacja o 19-tej • wyzwalamy marzenia – wizja miejsca – Dragon Dreaming (Ben)
niedziela (poniedziałek) zaczynamy od śniadania o ósmej • projektowanie ekosystemowego gospodarstwa w grupach • wspólne omówienie projektów po obiedzie • podsumowanie warsztatów i spokojny rozjazd
ZAKWATEROWANIE. Warsztaty prowadzimy w różnych miejscach, tak więc warunki również będą różne. Czasem jest to wygoda agroturystycznego gospodarstwa, czasem wygoda stodoły, a czasem warto mieć namiot. Zawsze dobrze mieć własny śpiwór. Informacje na temat lokalnych warunków będą publikowane na wydarzeniach Fb i na stronach miejsc.
WYŻYWIENIE. Dla ułatwienia organizacji kuchni (i nie tylko:) na warsztatach obowiązuje wegetarianizm – jedzenie proste i zdrowe – ze względu na promowaną przez nas politykę suwerenności żywnościowej, w miarę możliwości lokalne: z gospodarstwa albo od sąsiadów, lub z miejscowego targu rolno-spożywczego (nie z supermarketu).
Warto mieć ze sobą suchy prowiant, np. muesli na wszelki wypadek, ale też z powodów dietetycznych.. Zdrowa dieta leży w kontekście warsztatów.
Joanna Bojczewska absolwentka Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego EUL, inicjatorka Ekopoletka, nauczycielka w pracowni agroekologii Osady Twórców 2018; współzałożycielka i animatorka Ruchu Suwerenności Żywnościowej Nyeleni Polska; więcej patrz Bio.
MIEJSCA I DATY
Wszystkie daty poniżej (poza 27–30 lipca i 8–11 listopada) to dni czwartek-niedziela 🌿 Lokalizacje zaznaczone na mapce poniżej ↓
ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA
Przyjmujemy zgłoszenia uczestnictwa – osobom zarejestrowanym będą wysyłane informacje zasadach finansowania i metodach płatności 🍀
[contact-form‑7 404 „Nie znaleziono”]
Warsztaty projektowania permakulturowego są częścią projektu sieciowania i mapowania permakultury w Polsce. Zapraszamy do udziału! Łączmy się na mapie, ale też w realu 🍀
ULGAWOLONTARYJNA 🍀
W zależności od miejsca oraz ilości uczestników przewidujemy możliwość otrzymania zniżki na udział w warsztatach w zamian za pomoc przy prowadzeniu.
Obowiązki wolontariuszki/wolontariusza: • pomoc w przygotowaniu przestrzeni warsztatowej przed i posprzątanie po wydarzeniu. • porządkowanie przestrzeni warsztatowej i jadalnej w trakcie. • pomoc w kuchni przy gotowaniu posiłków. • dyspozycyjność w innych kwestiach i zadaniach.
Korzyści bycia wolontariuszką/wolontariuszem • obniżony koszt udziału w warsztatach. • możliwość nauki programu i realizacji warsztatów „od środka”.
Zglaszam się jako wolontariuszka na warsztaty Esterka Skierniewice ❤wspaniale zachwyca mnie permakultura mam swoje doświadczenia i eksperyment prowadzę
Dzień dobry – ja również zgłaszam się jako wolontariuszka – jestem zafascynowana ideą permakultury, jestem architektem i bardzo chciałabym w praktyczny sposób zacząć działać zgodnie z tą ideą.
Warsztaty turbo-petarda! (a raczej – niczym świeży sok z dzikiej róży ;)) – działają na głowę i serducho, uczą i edukują – praktycznie, teoretycznie, ale i dobrym przykładem. Chciałoby się więcej, więcej! Myślę, że nie tylko ja liczę na kolejne „specjalistyczne” odnogi kursu :)
Nasze gospodarstwo powstaje w Drogowlach k. Rakowa (pd-wsch świętokrzyskie). Gdyby ktoś chciał odwiedzić/ pomóc, od 2020 ruszy tam budowa domu naturalnego o aspiracjach samowystarczalnych, w których ogród warzywny i leśny mają ogromne znaczenie. Zapraszam(y)! :)
przewodnik edukacyjny i praktyczne wskazówki # Nauka Życia z Naturą
WPROWADZENIE DO PERMAKULTURY czyli.. fundamentalny podręcznik projektowania życia w zgodzie z Naturą. Klasyk autorstwa charyzmatycznego prekursora Billa Mollisona.. ↓↓↓
ULGA WOLONTARYJNA 🍀
W zależności od miejsca oraz ilości uczestników przewidujemy możliwość otrzymania zniżki na udział w warsztatach w zamian za pomoc przy prowadzeniu.
Obowiązki wolontariuszki/wolontariusza:
• pomoc w przygotowaniu przestrzeni warsztatowej przed i posprzątanie po wydarzeniu.
• porządkowanie przestrzeni warsztatowej i jadalnej w trakcie.
• pomoc w kuchni przy gotowaniu posiłków.
• dyspozycyjność w innych kwestiach i zadaniach.
Korzyści bycia wolontariuszką/wolontariuszem
• obniżony koszt udziału w warsztatach.
• możliwość nauki programu i realizacji warsztatów „od środka”.
Zglaszam się jako wolontariuszka na warsztaty Esterka Skierniewice ❤wspaniale zachwyca mnie permakultura mam swoje doświadczenia i eksperyment prowadzę
Dzień dobry – ja również zgłaszam się jako wolontariuszka – jestem zafascynowana ideą permakultury, jestem architektem i bardzo chciałabym w praktyczny sposób zacząć działać zgodnie z tą ideą.
RABAT NA NARZĘDZIA W SKLEPIE UPRAWIAJ.PL
Uczestnicy i uczestniczki Warsztatów Projektowania Permakulturowego po wpłacie zaliczki otrzymają kupon rabatowy 7% zniżki na zakup wysokiej klasy narzędzi ogrodowych w sklepie uprawiaj.pl.
Warsztaty turbo-petarda! (a raczej – niczym świeży sok z dzikiej róży ;)) – działają na głowę i serducho, uczą i edukują – praktycznie, teoretycznie, ale i dobrym przykładem. Chciałoby się więcej, więcej! Myślę, że nie tylko ja liczę na kolejne „specjalistyczne” odnogi kursu :)
Nasze gospodarstwo powstaje w Drogowlach k. Rakowa (pd-wsch świętokrzyskie). Gdyby ktoś chciał odwiedzić/ pomóc, od 2020 ruszy tam budowa domu naturalnego o aspiracjach samowystarczalnych, w których ogród warzywny i leśny mają ogromne znaczenie. Zapraszam(y)! :)
Potwierdzam słowa Przedmówczyni Świetny czas, piękne miejsce, cudowni ludzie. I dla pasjonatów i dla poszukujących.