..bo woda jest życiem par excellence, stąd zasady i praktyka retencji są najważniejszą częścią projektowania permakulturowego (zaraz po społeczności :) Od retencji należy zacząć, bo bez wody nic nie urośnie :) dlatego na warsztatach zastanowimy się jak najefektywniej przechwytywać deszczówkę, tym samym podnosząc maksymalnie zdolności retencyjne całego gospodarstwa. W ramach projektowania na papierze rozrysujemy dobrze działający, naturalny system wodny, przy okazji poznając zasady projektowania zgodnego z profilem (keyline design) Natomiast w praktyce i w terenie zmierzymy profil – nauczymy się to robić cyrklem, czyli najprostszą domową metodą :)
Keyline design – wikilink, a poniżej kilka przykładów ↓
Poza keyline design poruszone będą tematy: narastającej suszy w Polsce, niekorzystnych długoterminowych prognoz w związku z ociepleniem klimatu.. Mała retencja w każdym gospodarstwie – przechwytywania deszczówki z dachów, cystern, małych zbiorników retencyjnych i ich sieci, która ma lepszą wydajność niż jedna duża zapora, jaka zazwyczaj posiada duże straty wody oraz negatywny wpływ na mikroklimat.. A także zagospodarowywanie wody szarej z gospodarstw domowych – fitoremediacja, itd.
ZABAWA KEYLINE DESIGN
OPCJONALNE ZAJĘCIA PRAKTYCZNE WARSZTATÓW PROJEKTOWANIA P’17
W miarę możliwości i ochoty zabawimy się w budowę systemu retencji opartego na keyline design (projektowaniu zgodnego z profilem) w małej skali, na przykład w piaskownicy – na zdjęciu powyżej Richard Perkins tam właśnie :) Wyznaczymy punkty kluczowe, zbudujemy stawek i zepniemy całość wałami konturowymi (swales), w celu uwidocznienia reguł funkcjonowania prawidłowego systemu retencji. Poniżej David Holmgren i piękny model systemu.