Interesuje nas ekologiczne gospodarstwo zaprojektowane zgodnie z zasadami permakulturowymi: z troską o Ziemię, o ludzi i w duchu sprawiedliwego podziału dóbr (fair share), dlatego w pracy zwrócimy uwagę również (a może przede wszystkim :) na warstwę społeczną ekosystemu – naszego siedliska – jego powiązań z ludźmi spoza. Zrobimy to na przykładzie i specyfice miejsca, w którym odbywać się będą warsztaty.
Poznamy okolicę, obejrzymy posiadłość, a gospodarze powiedzą nam rzeczy, których nie uda mam się zobaczyć np. o porach roku i genius loci :) potem zrzutujemy obraz siedliska na mapę i zaczniemy rysować projekt z uwzględnieniem systemu retencji, bo bez wody nic nie urośnie (woda to przecież Życie :)
Przed i w trakcie pracy przewidziane wykłady zasad projektowania perma (permaculture design & keyline) w formie prezentacji-inspiracji wraz z dyskusją – projektować będziemy wspólnie uruchamiając inteligencję grupową, bo „co dwie głowy.. tym bardziej dwanaście :)
↓ w galerii przykłady permaculture design
Porządnie narysowany perma-projekt każdego gospodarstwa jest planowanym zwieńczeniem naszych warsztatów :) Zakładam, że w każdej grupie znajdzie się przynajmniej jedna osoba dobra w rysowaniu :) ta osoba czytając te słowa, niech się już przygotowuje: papier, kredki, ołówki, linijki, ekierki i inne potrzebne przybory będą.. :)
Więcej szczegółów na pierwszym spotkaniu warsztatowym, natomiast co do ogółu: seria letnich warsztatów projektowania permakulturowego niesie w sobie pomysł wypracowania uniwersalnego modelu ekologicznego gospodarstwa gdzieś w Polsce, modelu z którego elementów można będzie korzystać elastycznie dopasowując do konkretnych miejsc, ludzi i sytuacji.
↓ zasady projektowania perma przedstawione graficznie